Plovdiv

Od antiky po sorelu

Plovdiv je pěkný, příjemný, různorodý. Jak by ne, počítá se k nejstarším městům Evropy. Během svého života nesl několik jmen. Já si zapamatovala Filipopolis (podle Filipa II. Makedonského) a Trimontium (protože leží na třech kopcích).

Velkými trháky jsou: římský stadion, římské divadlo, mešity, starobylé domy, ale také secesní domy na hlavních promenádách. 

Z cestopisu:

Nejhlubší zážitek mi překvapivě přinesli lidé. Na rozlehlém socialistickém náměstí se rozléhala jejich národní hudba. Náhodní chodci se na sebe navázali jako korálky a spustili ty jejich kolové tance. Úchvatné. Krokové variace se sice opakují, ale nejsou vůbec jednoduché. Hudba zrychluje a padesát, sedmdesát, klidně i sto náhodně navázaných lidí jede jak dobře namazaný stroj. Tak ráda bych se přidala, ale nemám na to ani fyzičku, ani talent, a to umím staročeskou besedu a zaběhla jsem maratón! Popíjela jsem vínko a koukala, jak se lidský had po každé písně rozpadá a s novými tóny znovu utváří z nových elementů. Kroky jsou na každou píseň jiné. Seděla jsem a zírala, dokud se všichni nepostavili do pozoru. Na závěr se totiž hrála hymna, mávalo práporem a tvářilo důležitě. Moc se mi líbila ta jejich národní hrdost, ale ještě víc pospolitost, to jak se všichni drží za ruce. Připletl se tam i postižený chlapec, trochu to motal, ale to nevadilo, vzali ho mezi sebe jako každého, kdo by chtěl být článkem řetězu jejich velké rodiny. Rodina v bulharštině znamená vlast. Semejstvo (nebo tak nějak) je rodina. 

Třetí část bulharské trilogie
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky